Jakie są rodzaje sushi?

Sushi to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni japońskiej, która cieszy się dużym powodzeniem w wielu krajach europejskich. Dla osób, które nigdy nie próbowały tego przysmaku sushi, często kojarzy się z surową rybą podawaną w rolkach z ryżem i sosem wasabi lub innymi dodatkami. W barach, w których podawane jest sushi, można znaleźć jednak ciekawe, urozmaicone menu, które zaskoczy nas różnorodnością. Zobaczmy, jakie są rodzaje sushi.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje sushi i czym się od siebie różnią?

Choć oryginalne japońskie sushi ma wiele odmian, można wyróżnić kilka rodzajów, które zawsze znajdziemy na początku karty dań w barze sushi. Są to najczęściej wybierane przez klientów odmiany, które cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat.

Maki sushi

Jest to najpopularniejszy i najbardziej tradycyjny rodzaj sushi, który przygotowuje się w formie rolek ryżu z dodatkami, zawiniętych w prasowane wodorosty nori. Jako wypełnienie stosuje się zazwyczaj kawałki surowej ryby, owoce morza czy warzywa.  Wśród najczęściej wybieranych maki sushi wyróżniamy:

       hosomaki, czyli małe rolki sushi z ryżem i jednym składnikiem; np. ogórkiem (kappa maki), łososiem (sake maki) czy tuńczykiem (tekka maki);

       futomaki: grubsze wieloskładnikowe rolki sushi.

Nigiri

Nigiri to bardzo często wybierana odmiana sushi występująca w formie ręcznie formowanych porcji ryżu, na których umieszcza się kawałek ryby, ośmiornicy, kalmara lub japońskiego omletu. W tym przypadku ryż nie jest zawijany w nori.

Sashimi

Sashimi to sushi bez ryżu. Potrawa ma formę fantazyjnie ułożonych plastrów ryb, które najczęściej serwowane są z dodatkami (zazwyczaj są to różne rodzaje warzyw). Jedną z odmian sashimi jest sashimi roll, gdy składniki są dodatkowo zawinięte w papier ryżowy.

California classic

California classic nazywane jest czasem także odwróconym maki dlatego, że nori nie znajduje się na zewnątrz rolki, a jest owinięte ryżem. W nori znajdują się różnorodne składniki sushi, takie jak ryba, owoce morza, warzywa, a na zewnątrz ryż posypuje się sezamem.

Gunkany

Gunkany są niewielkimi przekąskami sushi, które składają się z małego stożka z nori, który jest wypełniony różnymi rodzajami nadzienia. Nori stanowi obwódkę, która chroni resztę składników i nadaje potrawie charakterystycznego smaku i chrupkości.

Sushi z tempurą

Sushi z tempurą to odmiana sushi, która łączy tradycyjne składniki sushi z chrupiącą i smażoną tempurą. Tempura to popularna japońska technika smażenia, w której składniki, najczęściej rybę, krewetki lub warzywa, są obtaczane w cieście tempura (zwykle wykonanym z mąki, wody gazowanej i jajka) i głęboko smażone na złoty kolor i chrupiącą konsystencję. W tempurze można wykonać różne rodzaje sushi, np. futomaki czy hosomaki w tempurze, california rolls w tempurze itp.

Sushi to nie tylko popularna przekąska, ale również kulinarna forma sztuki, która rozwija się i ewoluuje, oferując różnorodność smaków i doznań smakowych dla każdego, kto ma ochotę odkrywać tę fascynującą kuchnię japońską.